\ دریافت حق سرویس در رستوران‌ها غیرقانونی است

دریافت حق سرویس در رستوران‌ها غیرقانونی است

رئیس مرکز امور اصناف و بازرگانان گفت: نمایندگی کالاهای سرمایه‌ای و با دوام خارجی با داشتن خدمات پس از فروش در ایران، در ابتدا باید مجوزهای لازم را از وزارتخانه‌های کشور و امورخارجه دریافت و در صورت داشتن اقامت و اجازه کار به ما مراجعه کنند.

رئیس مرکز امور اصناف و بازرگانان گفت: نمایندگی کالاهای سرمایه‌ای و با دوام خارجی با داشتن خدمات پس از فروش در ایران، در ابتدا باید مجوزهای لازم را از وزارتخانه‌های کشور و امورخارجه دریافت و در صورت داشتن اقامت و اجازه کار به ما مراجعه کنند.

 

یدالله صادقی در واکنش به ثبت شرکت‌های آمریکایی(فست فود) در کشور، اظهار کرد: ما برای هیچ کدام از سه برند آمریکایی "کی اف سی" ، "مک فلری" و "برگرکینگ" آمریکا مجوز فعالیت صادر نکرده‌ایم و اسنادموجود منتشرشده در رسانه‌ها، توسط اداره ثبت شرکت‌ها ثبت شده‌اند.

 

وی با بیان اینکه ما تابع فعالیت‌های دولت هستیم، افزود: در صورتی که شرکتی بخواهد فعالیت خود را در ایران آغاز کند، باید مجوزهای لازم را در ابتدا از وزارتخانه‌های ذیصلاح، مانند وزارت کشور و وزارت خارجه دریافت کنند و در صورتی از وزارت کار اجازه فعالیت و اجازه اقامت در ایران داشته باشند، براساس قوانین با آنها رفتار‌می‌شود.

 

رئیس مرکز امور اصناف و بازرگانان ایران ادامه داد: تا به امروز ما هیچ گونه مجوزی تحت عنوان نمایندگی برای شرکت‌های یاد شده، ثبت نکرده‌ایم، حتی در این زمینه مراجعه کننده‌ای برای ثبت نمایندگی نیز وجود نداشته است.

 

وی خاطرنشان کرد: در صورتی که شرکتی بخواهد برای سرمایه‌گذاری در ایران فعالیت کند، باید علاوه برموارد فوق، مجوز سرمایه‌گذاری را نیز از وزارت اقتصاد دریافت کرده باشد.


باید تحقیق شود فست فود‌‎های آمریکایی از کجا مجوز گرفته‌اند
 

صادقی در پاسخ به این سوال که نمایندگی‌های یاد شده پس به چه صورت در ایران حضور دارند و برخی از آن‌ها به کسب و کار مشغولند، گفت: ما که برای حضور برندهای فست فود آمریکایی مجوزی صادر نکرده‌ایم، در این زمینه باید تحقیق شود که آنها مجوز خود را از کجا گرفته‌اند.

 

وی در پاسخ به این سوال که آیا با این برندها برخورد قانونی می‌شود یا خیر؟ تصریح کرد: در صورتی که فعالیت خارج از چهار چوب قانون انجام داده باشند با آنها برخورد می‌شود اما ما به عنوان مرکز امور اصناف و بازرگانان، هر درخواستی را  برای نمایندگی، ثبت نمی‌کنیم.

 

صادقی با اشاره به اینکه تنها کالاهای سرمایه‌ای با داشتن خدمات پس از فروش در کشور ما می‌توانند پروانه کسب دریافت کنند،گفت: برای ثبت نمایندگی شرکت‌های خارجی، تنها شرکت‌هایی می‌توانند مجوز دریافت کنند که اقدام به تولید کالاهای سرمایای و با دوام می‌کنند.

 

وی افزود: تا به امروز در این زمینه هیچ گونه مدرکی به شرکت‌های خارجی مبنی بر گواهی ثبت نمایندگی داده نشده است.


اتباع خارجی‌ می توانند برای جواز  تاسیس فروشگاه زنجیره‌ای اقدام کنند
 

این مقام مسئول درباره نحوه صدور جواز تاسیس فروشگاه های زنجیره ای در کشور گفت: بر اساس قانون نظام صنفی و آیین نامه اجرای آن، اتباع ایرانی شرایط تعریف شده ای برای تاسیس فروشگاه های زنجیره ای دارند و ظرف یک روز می توانند در این زمینه مجوز دریافت کنند. اتباع خارجی نیز با رعایت  قوانین اقامت،کار و سرمایه گذاری در ایران می‌توانند برای دریافت مجوز فروشگاه های زنجیره ای به ما مراجعه کنند. / تسنیم

تماس با ما

021-88823020

آدرس

تهران خیابان سمیه بین شهید موسوی و ایرانشهر پلاک 186

info@shanfood.ir

خبر نامه